Kafkas’ın ateşi yakıp kavurdu

Zaman yetersizliği, gelişme dönemindeki ilgisizliğim gibi onlarca mazereti bir çırpıda sıralayabileceğim bir konu aslında. Ben daha miniminicikken ısrarla koskoca amcalar ve teyzelerin “Sen kimlerdensin? Soyunu biliyormusun?” sorularına muhatap kalmamında bunda etkisi vardır. Açıkcası fiilen aktivitelerinde bulunamasam da gönlümün bir köşesinde yatan bu konu,  sevgili ananemi kaybettiğimiz gün bir kor haline geldi. Böyle bir dönemde Kafkas Kültür Derneklerinin Kocaeli ayağını yaptığı “Geleneksel Kuzey Kafkas Halk Dansları” duyurusunu duyduk ve ailece gitmeye karar verdik.

Sözü çok uzatmayayım, geceye gideyim. Bir çok seminere, etkinliğe gitmiş biri olarak hayatımda bu kadar ilgili bir kalabalık görmemiştim. İzmit Sabancı Kültür Merkezi hıncahınç dolduydu; resmi olmayan bir yazılı kaynaktan öğrendiğim kadarıyla 606 kişilik kapasitesi olan bu salonun merdivenleri dahil tümünü dolduran bizler, 7’den 70’e dans gruplarının gösterilerini hayranlıkla izledik. Açıkcası bir kez daha gurur duydum. Emeği geçen herkese teşekkür etmek gerek.

Saat 20:30 da başlayan gösteri 23:30’a kadar oldukça performanslı geçti. Düzce Adiğe-Abhaz Otantik müzik grubunun performansı, Minik Nartlar, Grup Apşa, çerkes şarkılarının prensesi Şınaho Betül, artık markalaşmış bir grup olan Amra Dans Topluluğunun muhteşem gösterileri, kafkas kızlarının kuğu edasıyla süzülüşleri, narinliği; Erkeklerin heybeti,asilliği, duruşları hepsi mükemmel bir anı olarak hafızalara kazındı. Damağımızda kalan tadı yanında, uzunca bir süre de etkisinden çıkamayacağız.

Rahatsızlık duyduğum bir konuyu belirtmeden geçemeyeceğim; mevcut belediyenin dernek ve halklarımıza verdiği destek aşikar. Bunun için kendi adıma da teşekkür etmek isterim. Fakat gecenin gereğinden fazla politik bir şekil almasının, sürekli teşekkür edilmesinin, bir çok kişiyi de rahatsız ettiğini gözlemledim/duydum. Herkes farklı düşünebilir, geliş amacımız farklıydı.  Unutmamak gerek, Çerkezlik dik duruşun sembolüdür.

Geleneğine ve kültürüne sahip çıkan insanlar  iyiki varlar.

İlgili Haber : LINK
Derneğin facebook sayfası : LINK
Bu yazıyı yazmam için fikir aldığım blogroll ve ilgili yazısı : LINK

Ve beklenen resimler;

Çerkes atasözleri : LINK

Hakan Müştak’2014


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

question razz sad evil exclaim smile redface biggrin surprised eek confused cool lol mad twisted rolleyes wink idea arrow neutral cry mrgreen

*

Captcha Kontrolü * Zaman aşımı, sayfayı tekrar yükleyin


Top