2023 yılı içinde okuduklarım (challange)

Daha önce de ŞURADA 2020 yılı için kendime hedef koymuş ve okumaya zorlamıştım. Bu sene de (2023), henüz sene başında benzer bir yol izlemeye karar vererek kendime 20 kitap okuma hedefi koydum. Okudukça da okuduklarımız paylaşıyor olacağım.


İlk kitap; Girişimcilik Tutkusu –  Michael E. Gerber

Her girişimcinin okuması gereken, girişimcilik derslerinde bile tavsiye edilen bu kitap, sıfırdan başlayan ve yeni bir iş kurmak ve onu franchaise etmek isteyenlere bir amaç vererek yol gösteriyor. Sadece yerine getirmeniz gereken aşamaları değil, iş dünyasında karşılaşabileceğiniz sürprizleri ve zorlukları da hatırlatan Michael E. Geber, kullandığı samimi üslupla okuyucuyu hiç sıkmıyor. Verdiği öğütleri bir ders gibi değil de hikaye anlatır gibi örneklerle sunuyor. Kafanızdaki birçok soruya yanıt olacak Girişimcilik Tutkusu, bu alanda sizi doyuracak ölçüde bilgi içeriyor.

Kitap için link isterseniz : IdefixKitapyurduD&R

 


İkinci Kitap; 4 Anlaşma – Don Miguel Ruiz

Okunacaklar listeme giriş hikayesi de ilginçtir aslında. Microsoft Teams üzerinde organize edilen bir toplantı da, sunuşu gerçekleştirenlerden birinin yaptığı atıfla haberim oldu. Hızlıca kitabı araştırınca ne yalan söyleyeyim hikayesi de ilgimi çekti. Akabinde okunacaklar listeme eklemiştim.   Toltek maneviyatı ve neoşamanistik metinlerinin Meksikalı yazarı kitabında, Aztek ve Mayalardan itibaren ailesinin sonraki nesillerine yazılı olmayan kaynaklarla ruhsal iyileştirici öğretilerini anlattığı kısa öğretilerini anlatıyor. Aslında önce gelenekselliği reddediyor ve tıb okuyor sevgili yazar. Sonra başına gelen bir olay sonrası, bu yazılı olmayan öğretileri iyice öğrenip dünyaya duyurmaya karar veriyor. Bence başarılı da olmuş. Kitabı okuyan ve en kısa özetini görselleştirmek isteyen insanların hazırladığı aşağıdaki 2 görsel; bence her evde, her ofiste ve çalışma ortamında asılı olması gereken olmazsa olmazlardan. Toplum keşke o seviyeye gelebilse.

Dediğim gibi, bu kitabın asılabilecek bir özeti sadece. 1-2 akşamda hızlıca okunabilecek bir öğütsel kitap.

Kitap için link isterseniz : IdefixKitapyurduD&R


Üçüncü ve Dördüncü kitaplar : İcat Çıkarma! – Albert Jack

Bilim tarihine ilgi duyan herkesin haftasonu oyalanması şeklinde okuyabileceği bir kitap diyebilirim. Okudukça kitap isminin ne kadar anlam kazanıyor olduğuna da şaşıracaksınız 🙂

13-14 yaşında itibaren çocuklarınıza, kardeşlerinize de okumasını mutlaka tavsiye edebileceğiniz bir içeriğe sahip.

 

Kitap için link isterseniz : IdefixKitapyurduD&R


Beşinci Kitap : Yönetim Becerileri – HBR Kollektif

Optimistin yayınladığı HBR – Harvard Business Review yayınlarını cidden çok severim. Bir çok kitabını aldım ve bu sene bir çoğunu okumak ve paylaşmak niyetindeyim. Bu da onlardan biri. Dürüst olmak gerekirse bu kitabı çok konuşan ama birşey söylemeyen birine benzettim. Bir çok konuyu çok genel ele alıp yol göstermeyi hedeflemiş. Buna ve bu çabaya saygı duyuyorum. Sanırım çok bana göre değildi, siz beğenebilirsiniz.

 

Kitap için link isterseniz : IdefixKitapyurduD&R


Altıncı Kitap : Kendinizi Yönetmek – HBR Kollektif

Optimistin yayınladığı HBR – Harvard Business Review yayınlarından devam ediyoruz. Değişim çevresinde iş hayatında yeni dönemde nasıl ayakta kalabileceğinizi kendi çerçevesinden anlatan harika bir iş kitabı. Her lider, her yönetici ve yönetici adayı okumalı.

 

 

Kitap için link isterseniz : IdefixKitapyurduD&R


Skor : 6/20 – %30

Hakan Müştak @2023
İlk yayın tarihi : 06.01.2023  // Güncelleme : 02.04.2023

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

question razz sad evil exclaim smile redface biggrin surprised eek confused cool lol mad twisted rolleyes wink idea arrow neutral cry mrgreen

*

Captcha Kontrolü * Zaman aşımı, sayfayı tekrar yükleyin


Top