Çıkacak Dünya Savaşında Almanya’nın Yenilmesi

Bu ara stratejiler ve aldatmacalar (strategem) üzerine okuyorum bolca. Dr. Ermukan Şengezer ‘in KOBİ Girişimci Kılavuzu’ndan güzel bir örneği de paylaşmak istiyorum. Bir çok kere alıntılanmış olduğu için denk gelmiş olabilirsiniz;

1930’lu yılların sonlarında Avrupalı iktisatçılardan oluşan bir grup, ABD’deki bir araştırma enstitüsünü ziyaret ediyordu. Araştırmalardan birisine çok sayıda kaynak tahsis edildiğini görünce, araştırma konusunu merak edip konu hakkında bilgi almak istediler.

Araştırma yöneticisi, çıkacak bir dünya savaşında Almanya’nın yenilmesinden sonra yeniden yapılandırılması projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Şaşıran ziyaretçi, gurubun başkanı sordu: “İyi ama henüz bir savaş çıkmadı. Çıkacak olsa bile Almanya’nın bu işten yenik çıkacağını nereden biliyorsunuz?

Yönetici yanıtladı. “Bakın, Almanya’yı Hitler tek başına yönetiyor. Hitler Birinci Dünya Savaşı’na katıldı ve ancak çavuşluk rütbesine kadar çıkabildi. Yetenek, bilgi ve tecrübesi ancak bir takım yönetmeye yeterlidir. Bu düzeydeki bir kişinin sahip olduğu bilgiler ise taktik bilgisinden ileri gidemez. Oysa savaşı kazanan stratejidir. Strateji bilgisine sahip olmayan kişi mutlaka stratejik hatalar yapar. Yapılacak stratejik hatalar da savaşı kaybettirir.

Geçen zaman bu görüşü doğruladı, Almanya çok güçlü bir ülke olmasına rağmen savaşı stratejik hatalar nedeni ile kaybetti ve müttefikler tarafından yeniden yapılandırıldı.

İşletme kuruluş ve yönetiminde de aynı kurallar geçerlidir. Gerek kuruluş, gerek çalışma aşamasında yapılacak stratejik hatalar işletmenin rekabet edemeyip başarısız olmasına ve piyasadan çekilmesine yol açmaktadır.

Bu bize işletmelere hedef koyarken, hedefe ulaşma yollarını belirlerken mutlaka üstün derecede bir strateji bilgisi kullanmaları gereğini vurgulamaktadır. Kobilerin büyük bir kısmının bu amaca ulaşabilmesi, kendi birikimleri yanında, uzman ve danışman desteğinden yararlanmaları ile mümkün olabilir.

Hakan Müştak@2023

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

question razz sad evil exclaim smile redface biggrin surprised eek confused cool lol mad twisted rolleyes wink idea arrow neutral cry mrgreen

*

Captcha Kontrolü * Zaman aşımı, sayfayı tekrar yükleyin


Top