Ballı Kayalar Tabiat Parkı gezimiz

19 Mayıs tatilini fırsat bilip ne zamandır adını duyduğumuz, burnumuzun dibinde olduğunu bildiğimiz ve gitmek istediğimiz, bir türlü gitmek için fırsat bulamadığımız; Gebze sınırları içersinde kalan, Tavşanlı’ya bağlı Ballı Kayalar Tabiat Parkını gözümüze kestirdik. Takıp fotoğraf makinelerimizi boynumuza, core ekibimizle düştük yollara.

Keyifli bir yolculuk sonrası Ballıkayalara vardık. Gözümüze ilk çarpan sakin ve huzur verici oluşuydu (ki ilerleyen saatlerde ne kadar yanıldığımızı da anladık). Makinelerimizi hazırladık ve tırmanışa başladık. 1,5 saatten biraz fazla süren tırmanış sonunda 2 şelale, onlarca doğal gölet ve bolca kurbağa fotoğrafı aldık. Eğlenceliydi! Doğa’da fotoğraf çekmek isteyenler için (özellikle ornito) iyi kadrajlar bulunuyor.

balli_kaya

Normal bir yürüyüş parkuru beklediğimiz için, doğal şartlara çok hazırlıklı olmasakta keyfini çıkarttık diyebilirim. Temel seviye kaya tırmanışlarını sevenler için ideal bir ortam var diyebilirim. Aslında gözü kesenler için profesyonel tırmanış alanları da mevcut. Haftasonları doğa içinde piknik yapmak isteyenler için de kalabalığı dert etmiyorsanız tavsiye edilebilecek bir park. Gurme olmasamda mevcut tek restoranı çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Bu noktada ufak tefek çadırlarda ağız tadınıza uygun gözleme yapan yöresel ablaları tercih etmenizi tavsiye ederim.

Günün tatsızlığı tırmanış sırasında bacağını kıran bir dağcı bayan oldu. Ambulans ve jandarmanın uzunca sayılabilecek bir sürede ulaşmasını düşünürsek, mutlaka gezi sırasında dikkatli olmanızı önereceğim.

Ulaşım çok kolay, biz izmit’ten gebze istikametine doğru yola çıkarak yaklaşık 40 dakikada ulaştık. Tırmanış ve konaklamamız yaklaşık 5 saat kadar sürdü. Yani bu iş için yarım günden biraz fazla zaman ayırmak gerek. Bölgeye erken saatlerde varmanızı, öğle saatleri civarında ki inanılmaz kalabalıklığı görünce tartışmasız tavsiye ederim. Ayrıca tavşancıl ile tavşanlı’yı birbirine karıştırmamanız ulaşım için önemli bir detay olacaktır.

Ulaşım için Google Maps bilgisi ;

Gezilerimde çektiğim ve paylaşmaya değer bulduğum fotoğraflarımı şu 2 adresten görebilirsiniz;

https://www.flickr.com/photos/hmustak/
http://500px.com/hmustak

Hakan Müştak’2014

 


2 yorum

  1. fikri dedi ki:

    Sayın gurme gitmişken alabalık da yeseydiniz. Alabalığı meşhur diyorlar.

  2. hmustak dedi ki:

    Sonradan “Gurme” olduğum için bana teklif bile etmediler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

question razz sad evil exclaim smile redface biggrin surprised eek confused cool lol mad twisted rolleyes wink idea arrow neutral cry mrgreen

*

Captcha Kontrolü * Zaman aşımı, sayfayı tekrar yükleyin


Top