Buffet’ten 2015 tavsiyeleri

Scala yayıncılığa ait Warren Buffett kitaplarını kütüphaneme toparladığımdan bu yana kendisini fanatik takip etmekteyim (takipçiniziz buffet amca). Her yıl sonu paydaşlarına yazdığı mektuplar temel olmak üzere, geleceğe dönük yaptığı kahinlikleri oturttuğu metodolojisine, Hisse ve yatırım konusunda çok tecrübeli olmasam da, uzmanlaşma yolundaki ayak izlerine hayranım.

Buffet 2015 içinde bir dizi yatırım önerilerinde bulunmuş. Bookmarks listeme eklemektense buraya eklemeyi daha doğru buldum. Ders/Pay çıkartmakta fayda var;

#1 Varlığınızı endeks fonlarına yatırınız

Buffett 2014 senesinde Berkshire Hathaway’ın hissedarlarına önemli bir yatırım tavsiyesinde bulunmuştu. Yatırım] güvende tutmalarına, hisseleri düşük fiyata satın almalarına ve yatırımın uzun vadeli olmasına dikkat etmelerini önermişti.

#2 Bitcoin’den uzak durunuz

Buffett bilmediği sektörlere yatırım yapmaktan kaçınır. Buna IBM gibi teknoloji şirketleri de dahil. Buffett CNBC’ye verdiği bir röportajda Bitcoin’den neden uzak durduğunu açıkladı. Röportajda Bitcoin’in değerinden şüphe ettiğini ve bu yüzden Bitcoin’i bir yatırım kaynağı olarak görmediğini söyledi.

#3 Ekonomik bilançoları okumayı öğrenin

‘Bulabileceğiniz bütün muhasebe kurslarına katılın. Muhasebe ve hesaplama iş hayatının dili. Edindiğiniz bilgiler okumanız gereken bilançolarda kolaylık sağlayacaktır ve ekonomiyi anlamanızda fayda olacaktır.’

#4 Çabuk zengin olmaya değil, para biriktirmenize odaklanın

‘Bence yapabileceğiniz en büyük yanlış paranın nasıl erkenden biriktirildiğini öğrenmemenizdir. Biriktirmek zaten başlı başına bir alışkanlıktır. Biriktirerek adım adım zengin olmak kolaydır. Fakat aniden zengin olmak çok zordur.’

#5 Hisse fiyatları düştüğü an satın alın

2014 hem piyasa hem de Buffett’in mal varlığı için zorlu bir süreçti. Coca Cola ve IBM’nin yaşadığı hisse düşüşü ünlü yatırımcının yaklaşık 2 milyar dolar zarar etmesine neden oldu. Buffett rahatını bozmadı ve katıldığı bazı röportajlarda neden fiyatların düştüğü piyasadan hoşlandığını açıkladı.

‘Hisse fiyatların düştüğü zamanlarda satın almayı çok severim. Her ne kadar çok fiyat düşerse, o kadar çok satın alma girişiminde bulunurum. Piyasada neyin olup biteceğini tahmin edemem ama benim için önemli olan en çok hangi hisseden uzun vadeli olarak faydalanabileceğimdir.

#6 Uzman rolüne girmeyin

Buffett CNBC’ye ‘Eğer bildiğiniz sektörlere yatırım yapmıyorsanız risk almayı seviyorsunuz demektir dedi. Bu röportajda neden teknolojiye, altına ya da havayollarına yatırım yapmadığını açıkladı:
‘Tatmin edici bir yatırım yapmanız için bir uzman olmanız şart değil. Yatırım yaparken acele davranmayın. Çünkü çok kâr edeceğini düşündüğünüz işten olumsuz bir yanıt alabilirsiniz.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

question razz sad evil exclaim smile redface biggrin surprised eek confused cool lol mad twisted rolleyes wink idea arrow neutral cry mrgreen

*

Captcha Kontrolü * Zaman aşımı, sayfayı tekrar yükleyin


Top