Periyodik MySql ve Dizin yedekleme aracı mqBackup

Python 2.7 ile, Mint-13 (Linux) üzerinde hazırladığım Periyodik MySql ve Dizin yedekleme aracım mqBackup’la hala sorunsuz yedek almaya devam ediyorum.  Günde 1 kere çalışacak şekilde Crontab üzerine eklediğim scriptimin sorunsuz çalıştığını da aldığım “yedek alındı” bilgi mailleri ile takip etmekteyim. Hatta bazen onu dahi unutmaktayım.

mqBackup ne yapıyor?

En kapsamlı ifade ile Periyodik MySql ve Dizin yedekleme işini pratik bir şekilde tek elden yapıyor. Detayında Server üzerinde koşan MySQL database’leri ve web dizinlerini (ben böyle tercih ediyorum) sıkıştırıp, lokal bilgisayarınızda gösterdiğiniz başka bir dizine yedekliyor. Bu yedeklemeleri tanımladığınız bir buffer süre ile koruyor. Belirlenen bu süre dışındaki dizin ve veritabanı yedek dosyalarını ise siliyor. Örnek vermek gerekirse, kabaca; “Bana her daim son 10 günlük yedeği tut, bu bana yeter kardeşim! Kalanı da sil!” diyebiliyorsunuz. Tüm bu yedekleme, silme işlerini yaptıktan sonra da, dilediğiniz bir smtp adresinden (default gmail) size yada ekibinize mail atarak yaptığı işlemler hakkında detaylı bilgi veriyor.

Eminim usta python’cular çok daha müthiş versiyonlarını yaparlar/yapacaklardır. ~1 sene önce hazırladığım bu haliyle dahi oldukça pratik ve etkili diyebilirim. Denemenizi öneririm. Sonraki versiyonunda ise hedefim WAN’da bir yerde çalışıp, lokale yedekleyen bir uygulama planlamaktayım. Bir pythoncu çıkarda yaparsa, yada yapılmışı varsa çok sevinirim.

Kodları incelemek, eklemek isterseniz; https://github.com/hmustak/mqBackup/blob/master/mqBackup.py

Neredeyse tüm linux versiyonlarında test edildi, çalıştırıldı, en ufak bir sorun yaşanmadı. Hatta zaman zaman kendini unutturdu, sessizce çalıştı. Fakat hiç bir windows makine üzerinde şahsen ben denemedim, sonuçları hakkında da bir fikrim bulunmamaktadır.

Denerseniz, tecrübelerinizi ve fikirlerinizi paylaşmanızı çok isterim…

SourgeForge adresi : http://sourceforge.net/projects/maqasqldumper/

 

 

Hakan Müştak
Software Developer


5 yorum

 1. redbull dedi ki:

  python içine mysqldb paketi kurulmadan çalışmıyor. belki *.deb yapmak bunu çözer. Onun dışında çok iyi olmuş. elinize sağlık

 2. BlackYEB dedi ki:

  Eline Sağlık kardeşim.

 3. hmustak dedi ki:

  @redbull, evet belki. mysqldb paketini uyarmayı bende atlamışım, uyarınız için teşekkürler.
  @BlackYEB, teşekkürler

 4. Yunus Emre Geldegül dedi ki:

  Güzel ve mantıklı bir proje ellerine sağlık 🙂

  heroku gibi sistemlere bu proje eklenerek hiç aksamadan çalışması sağlanabilir 🙂

  Benzerini php de zamanlanmış görev ile yapmıştım 🙂

  • hmustak dedi ki:

   Teşekkürler. Uzun süre centos’ta crontab’da sorunsuzca çalıştırdım. Python’un sevdiğim yönü bu aslında, hayal edip kaynakları hayal ettiğin gibi kullanabiliyorsun. sourceforge’da çok az ilgi gördü.
   Ayrıca emregeldegul.net’i sıkı takıp ediyorum 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

question razz sad evil exclaim smile redface biggrin surprised eek confused cool lol mad twisted rolleyes wink idea arrow neutral cry mrgreen

*

Captcha Kontrolü * Zaman aşımı, sayfayı tekrar yükleyin


Top